Department of Mechanics: Student's corner: Slovníček: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 80: | Line 80: | ||
|- | |- | ||
| support || podpora | | support || podpora | ||
|- | |||
| elastic || pružný | |||
|- | |||
| elasticity || pružnost | |||
|- | |||
| plastic || plastický | |||
|- | |||
| plasticity || plasticita | |||
|- | |||
| viscosity || viskozita | |||
|- | |||
| viscoelasticity || viskoelasticita, vazkopružnost | |||
|- | |||
| creep || dotvarování | |||
|- | |||
| relaxation || relaxace | |||
|- | |||
| damage || poškození | |||
|- | |||
| fracture || lom | |||
|- | |||
| failure || porušení | |||
|- | |||
| crack || trhlina | |||
|- | |||
| cracking || praskání, vznik a rozvoj trhlin | |||
|} | |} |
Revision as of 15:56, 16 October 2014
Tento slovníček je ve výstavbě a bude postupně doplňován.
Kliknutím na záhlaví levého nebo pravého sloupce se řádky seřadí podle angličtiny nebo češtiny.
Za některými termíny je kurzívou v závorce upřesněn kontext, aby nedošlo k nedorozumění.
English | Česky |
---|---|
beam | nosník |
stress | napětí |
strength | pevnost |
strain | deformace (veličina) |
deformation | deformace (jev, proces) |
plate | deska |
slab | deska |
shell | skořepina |
bar | prut (osově namáhaný) |
truss | příhradová konstrukce |
frame | rám |
hinge | kloub |
joint | styčník |
node | uzel |
element | prvek |
mesh | síť |
bending | ohyb |
shear | smyk |
tension | tah |
compression | tlak |
torsion | kroucení |
warping | deplanace |
force | síla |
moment | moment |
moment of inertia | moment setrvačnosti |
area | obsah (rovinného obrazce) |
center of gravity | těžiště |
cross section | průřez |
shear force | posouvající síla |
bending moment | ohybový moment |
torque | krouticí moment |
normal force | normálová síla |
axial force | osová síla |
span | rozpětí |
span | pole (spojitého nosníku) |
support | podpora |
elastic | pružný |
elasticity | pružnost |
plastic | plastický |
plasticity | plasticita |
viscosity | viskozita |
viscoelasticity | viskoelasticita, vazkopružnost |
creep | dotvarování |
relaxation | relaxace |
damage | poškození |
fracture | lom |
failure | porušení |
crack | trhlina |
cracking | praskání, vznik a rozvoj trhlin |