Department of Mechanics: Student's corner: Slovníček: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 132: | Line 132: | ||
|- | |- | ||
| diameter || průměr | | diameter || průměr | ||
|- | |||
| clamped || vetknutý | |||
|- | |||
| clamped end || vetknutí | |||
|- | |||
| simply supported beam || prostý nosník | |||
|- | |||
| cantilever || konzola | |||
|- | |||
| deflection || průhyb | |||
|- | |||
| rotation || pootočení | |||
|- | |||
| curvature || křivost | |||
|- | |||
| internal forces || vnitřní síly | |||
|- | |||
| external forces || vnější síly | |||
|- | |||
| work || práce | |||
|- | |||
| virtual || virtuální | |||
|- | |||
| power || výkon | |||
|} | |} |
Revision as of 16:12, 16 October 2014
Tento slovníček obsahuje vybrané odborné termíny se zaměřením na stavební mechaniku a příbuzné obory. Slovníček je ve výstavbě a bude postupně doplňován.
Kliknutím na záhlaví levého nebo pravého sloupce se řádky seřadí podle angličtiny nebo češtiny.
Za některými termíny je kurzívou v závorce upřesněn kontext, aby nedošlo k nedorozumění.
English | Česky |
---|---|
beam | nosník |
stress | napětí |
strength | pevnost |
strain | deformace, přetvoření (veličina) |
deformation | deformace, přetváření (jev, proces) |
plate | deska |
slab | deska |
shell | skořepina |
bar | prut (osově namáhaný) |
truss | příhradová konstrukce |
frame | rám |
hinge | kloub |
joint | styčník |
node | uzel |
element | prvek |
mesh | síť |
bending | ohyb |
shear | smyk |
tension | tah |
compression | tlak |
torsion | kroucení |
warping | deplanace |
force | síla |
moment | moment |
moment of inertia | moment setrvačnosti |
area | obsah (rovinného obrazce) |
center of gravity | těžiště |
cross section | průřez |
shear force | posouvající síla |
bending moment | ohybový moment |
torque | krouticí moment |
normal force | normálová síla |
axial force | osová síla |
span | rozpětí |
span | pole (spojitého nosníku) |
support | podpora |
elastic | pružný |
elasticity | pružnost |
plastic | plastický |
plasticity | plasticita |
viscosity | viskozita |
viscoelasticity | viskoelasticita, vazkopružnost |
creep | dotvarování |
relaxation | relaxace |
damage | poškození |
fracture | lom |
failure | porušení |
crack | trhlina |
cracking | praskání, vznik a rozvoj trhlin |
shrinkage | smršťování (jev, proces) |
shrinkage strain | smrštění (veličina) |
triangle | trojúhelník |
rectangle | obdélník |
square | čtverec |
diamond | kosočtverec |
pentagon | pětiúhelník |
hexagon | šestiúhelník |
polygon | mnohoúhelník |
circle | kružnice |
disk | kruh |
radius | poloměr |
diameter | průměr |
clamped | vetknutý |
clamped end | vetknutí |
simply supported beam | prostý nosník |
cantilever | konzola |
deflection | průhyb |
rotation | pootočení |
curvature | křivost |
internal forces | vnitřní síly |
external forces | vnější síly |
work | práce |
virtual | virtuální |
power | výkon |