Department of Mechanics: Student's corner: Slovníček: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 64: | Line 64: | ||
|- | |- | ||
| area || obsah ''(rovinného obrazce)'' | | area || obsah ''(rovinného obrazce)'' | ||
|- | |||
| volume || objem | |||
|- | |||
| length || délka | |||
|- | |||
| width || šířka | |||
|- | |||
| height || výška | |||
|- | |||
| depth || výška ''(průřezu)'' | |||
|- | |||
| depth || hloubka | |||
|- | |||
| thickness || tloušťka | |||
|- | |||
| dimension || rozměr | |||
|- | |- | ||
| center of gravity || těžiště | | center of gravity || těžiště | ||
Line 170: | Line 186: | ||
|- | |- | ||
| calculus || diferenciální a integrální počet | | calculus || diferenciální a integrální počet | ||
|- | |||
| material || materiál | |||
|- | |||
| concrete || beton | |||
|- | |||
| steel || ocel | |||
|- | |||
| brick || cihla | |||
|- | |||
| rock || hornina | |||
|- | |||
| soil || zemina | |||
|- | |||
| clay || jíl | |||
|- | |||
| heterogeneous || heterogenní | |||
|- | |||
| homogeneous || homogenní | |||
|- | |||
| isotropic || izotropní | |||
|- | |||
| anisotropic || anizotropní | |||
|- | |||
| orthotropic || ortotropní | |||
|- | |||
| ductility || tažnost | |||
|- | |||
| brittleness || křehkost | |||
|- | |||
| stiffness || tuhost | |||
|- | |||
| compliance || poddajnost | |||
|- | |||
| hardness || tvrdost | |||
|- | |||
| hardening || zpevnění | |||
|- | |||
| softening || změkčení | |||
|} | |} |
Revision as of 16:23, 16 October 2014
Tento slovníček obsahuje vybrané odborné termíny se zaměřením na stavební mechaniku a příbuzné obory. Slovníček je ve výstavbě a bude postupně doplňován.
Kliknutím na záhlaví levého nebo pravého sloupce se řádky seřadí podle angličtiny nebo češtiny.
Za některými termíny je kurzívou v závorce upřesněn kontext, aby nedošlo k nedorozumění.
English | Česky |
---|---|
beam | nosník |
stress | napětí |
strength | pevnost |
strain | deformace, přetvoření (veličina) |
deformation | deformace, přetváření (jev, proces) |
plate | deska |
slab | deska |
shell | skořepina |
arch | oblouk (konstrukce) |
arc | oblouk (na kružnici) |
bar | prut (osově namáhaný) |
truss | příhradová konstrukce |
frame | rám |
hinge | kloub |
joint | styčník |
node | uzel |
element | prvek |
mesh | síť |
bending | ohyb |
shear | smyk |
tension | tah |
compression | tlak |
torsion | kroucení |
warping | deplanace |
force | síla |
moment | moment |
moment of inertia | moment setrvačnosti |
area | obsah (rovinného obrazce) |
volume | objem |
length | délka |
width | šířka |
height | výška |
depth | výška (průřezu) |
depth | hloubka |
thickness | tloušťka |
dimension | rozměr |
center of gravity | těžiště |
cross section | průřez |
shear force | posouvající síla |
bending moment | ohybový moment |
torque | krouticí moment |
normal force | normálová síla |
axial force | osová síla |
span | rozpětí |
span | pole (spojitého nosníku) |
support | podpora |
elastic | pružný |
elasticity | pružnost |
plastic | plastický |
plasticity | plasticita |
viscosity | viskozita |
viscoelasticity | viskoelasticita, vazkopružnost |
creep | dotvarování |
relaxation | relaxace |
damage | poškození |
fracture | lom |
failure | porušení |
crack | trhlina |
cracking | vznik a rozvoj trhlin, praskání |
shrinkage | smršťování (jev, proces) |
shrinkage strain | smrštění (veličina) |
triangle | trojúhelník |
rectangle | obdélník |
square | čtverec |
diamond | kosočtverec |
pentagon | pětiúhelník |
hexagon | šestiúhelník |
polygon | mnohoúhelník |
circle | kružnice |
disk | kruh |
radius | poloměr |
diameter | průměr |
clamped | vetknutý |
clamped end | vetknutí |
simply supported beam | prostý nosník |
cantilever | konzola |
deflection | průhyb |
rotation | pootočení |
curvature | křivost |
internal forces | vnitřní síly |
external forces | vnější síly |
work | práce |
virtual | virtuální |
power | výkon |
integral | integrál, integrální |
derivative | derivace |
differentiation | derivování |
matrix | matice |
calculus | diferenciální a integrální počet |
material | materiál |
concrete | beton |
steel | ocel |
brick | cihla |
rock | hornina |
soil | zemina |
clay | jíl |
heterogeneous | heterogenní |
homogeneous | homogenní |
isotropic | izotropní |
anisotropic | anizotropní |
orthotropic | ortotropní |
ductility | tažnost |
brittleness | křehkost |
stiffness | tuhost |
compliance | poddajnost |
hardness | tvrdost |
hardening | zpevnění |
softening | změkčení |