Department of Mechanics: Student's corner: Slovníček: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
(11 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 9: | Line 9: | ||
! English !! Česky | ! English !! Česky | ||
|- | |- | ||
| | | stress || napětí | ||
|- | |||
| normal stress || normálové napětí | |||
|- | |||
| shear stress || smykové napětí | |||
|- | |||
| principal stress || hlavní napětí | |||
|- | |||
| hydrostatic stress || hydrostatické napětí | |||
|- | |- | ||
| stress || napětí | | mean stress || střední napětí | ||
|- | |- | ||
| | | deviatoric stress || deviatorické napětí | ||
|- | |- | ||
| strain || deformace, přetvoření ''(veličina)'' | | strain || deformace, přetvoření ''(veličina)'' | ||
|- | |||
| normal strain || normálová deformace | |||
|- | |||
| shear strain || smyková deformace | |||
|- | |||
| shear angle || úhel smykového zkosení | |||
|- | |||
| volumetric strain || objemová deformace | |||
|- | |||
| deviatoric strain || deviatorická deformace | |||
|- | |||
| principal strain || hlavní deformace | |||
|- | |||
| stress-strain law || materiálová rovnice, konstitutivní zákon | |||
|- | |||
| stress-strain diagram || pracovní diagram | |||
|- | |||
| plane strain || rovinná deformace | |||
|- | |||
| plane stress || rovinná napjatost | |||
|- | |||
| triaxial stress || prostorová napjatost | |||
|- | |||
| stress state || napjatost, stav napětí | |||
|- | |- | ||
| deformation || deformace, přetváření ''(jev, proces)'' | | deformation || deformace, přetváření ''(jev, proces)'' | ||
|- | |||
| beam || nosník | |||
|- | |||
| column || sloup | |||
|- | |- | ||
| plate || deska | | plate || deska | ||
Line 120: | Line 156: | ||
|- | |- | ||
| fracture || lom | | fracture || lom | ||
|- | |||
| fatigue || únava | |||
|- | |||
| cyclic || cyklický | |||
|- | |||
| low-cycle fatigue || nízkocyklická únava | |||
|- | |||
| high-cycle fatigue || vysokocyklická únava | |||
|- | |- | ||
| failure || porušení | | failure || porušení | ||
Line 148: | Line 192: | ||
|- | |- | ||
| disk || kruh | | disk || kruh | ||
|- | |||
| sphere || kulová plocha | |||
|- | |||
| ball || koule | |||
|- | |- | ||
| radius || poloměr | | radius || poloměr | ||
|- | |- | ||
| diameter || průměr | | diameter || průměr | ||
|- | |||
| polyhedron || mnohostěn | |||
|- | |||
| tetrahedron || čtyřstěn | |||
|- | |||
| hexahedron || šestistěn | |||
|- | |||
| prism || hranol | |||
|- | |||
| cylinder || válec | |||
|- | |||
| pyramid || jehlan | |||
|- | |||
| cone || kužel | |||
|- | |- | ||
| clamped || vetknutý | | clamped || vetknutý | ||
Line 162: | Line 224: | ||
|- | |- | ||
| deflection || průhyb | | deflection || průhyb | ||
|- | |||
| displacement || posun | |||
|- | |- | ||
| rotation || pootočení | | rotation || pootočení | ||
Line 176: | Line 240: | ||
|- | |- | ||
| power || výkon | | power || výkon | ||
|- | |||
| energy || energie | |||
|- | |||
| potential energy || potenciální energie | |||
|- | |||
| kinetic energy || kinetická energie | |||
|- | |||
| principle of virtual work || princip virtuálních prací | |||
|- | |||
| principle of minimum potential energy || princip minima potenciální energie | |||
|- | |- | ||
| integral || integrál, integrální | | integral || integrál, integrální | ||
Line 184: | Line 258: | ||
|- | |- | ||
| matrix || matice | | matrix || matice | ||
|- | |||
| row || řádek ''(matice)'' | |||
|- | |||
| column || sloupec ''(matice)'' | |||
|- | |||
| rank || hodnost ''(matice)'' | |||
|- | |||
| order || řád ''(diferenciální rovnice, tenzoru)'' | |||
|- | |||
| degree || stupeň ''(polynomu)'' | |||
|- | |- | ||
| calculus || diferenciální a integrální počet | | calculus || diferenciální a integrální počet | ||
Line 190: | Line 274: | ||
|- | |- | ||
| concrete || beton | | concrete || beton | ||
|- | |||
| cement || cement | |||
|- | |||
| binder || pojivo | |||
|- | |||
| clinker || slínek | |||
|- | |||
| aggregates || kamenivo | |||
|- | |||
| gravel || štěrk | |||
|- | |||
| sand || písek | |||
|- | |- | ||
| steel || ocel | | steel || ocel | ||
|- | |||
| reinforcement || výztuž | |||
|- | |||
| prestress || předpětí | |||
|- | |||
| prestressed || předpjatý | |||
|- | |||
| prestressing || předpínání | |||
|- | |- | ||
| brick || cihla | | brick || cihla | ||
Line 218: | Line 322: | ||
|- | |- | ||
| compliance || poddajnost | | compliance || poddajnost | ||
|- | |||
| strength || pevnost | |||
|- | |||
| high-strength material || vysokopevnostní materiál | |||
|- | |||
| high-performance concrete || vysokohodnotný beton | |||
|- | |- | ||
| hardness || tvrdost | | hardness || tvrdost | ||
Line 223: | Line 333: | ||
| hardening || zpevnění | | hardening || zpevnění | ||
|- | |- | ||
| softening || změkčení | | softening || změkčení | ||
|- | |||
| yielding || plastické přetváření | |||
|- | |||
| yield stress || mez kluzu | |||
|- | |||
| limit state || mezní stav | |||
|- | |||
| limit analysis || mezní analýza | |||
|- | |||
| incremental analysis || přírůstková analýza | |||
|- | |||
| equilibrium || rovnováha | |||
|- | |||
| static || statický | |||
|- | |||
| statics || statika | |||
|- | |||
| dynamic || dynamický | |||
|- | |||
| dynamics || dynamika | |||
|- | |||
| momentum || hybnost | |||
|- | |||
| inertia || setrvačnost | |||
|- | |||
| inertial forces || setrvačné síly | |||
|- | |||
| vibration(s) || kmitání | |||
|- | |||
| free vibrations || volné kmitání | |||
|- | |||
| forced vibrations || vynucené kmitání | |||
|- | |||
| damping || tlumení, útlum | |||
|- | |||
| resonance || rezonance | |||
|- | |||
| eigenmode || vlastní tvar | |||
|- | |||
| eigenfrequency || vlastní frekvence | |||
|- | |||
| eigenvalue || vlastní číslo | |||
|- | |||
| principal value || hlavní hodnota ''(vlastní číslo)'' | |||
|- | |||
| principal stress || hlavní napětí | |||
|- | |||
| principal strain || hlavní deformace | |||
|- | |||
| principal direction || hlavní směr | |||
|} | |} |
Latest revision as of 12:05, 14 December 2015
Tento slovníček obsahuje vybrané odborné termíny se zaměřením na stavební mechaniku a příbuzné obory. Slovníček je ve výstavbě a bude postupně doplňován.
Kliknutím na záhlaví levého nebo pravého sloupce se řádky seřadí podle angličtiny nebo češtiny.
Za některými termíny je kurzívou v závorce upřesněn kontext, aby nedošlo k nedorozumění.
English | Česky |
---|---|
stress | napětí |
normal stress | normálové napětí |
shear stress | smykové napětí |
principal stress | hlavní napětí |
hydrostatic stress | hydrostatické napětí |
mean stress | střední napětí |
deviatoric stress | deviatorické napětí |
strain | deformace, přetvoření (veličina) |
normal strain | normálová deformace |
shear strain | smyková deformace |
shear angle | úhel smykového zkosení |
volumetric strain | objemová deformace |
deviatoric strain | deviatorická deformace |
principal strain | hlavní deformace |
stress-strain law | materiálová rovnice, konstitutivní zákon |
stress-strain diagram | pracovní diagram |
plane strain | rovinná deformace |
plane stress | rovinná napjatost |
triaxial stress | prostorová napjatost |
stress state | napjatost, stav napětí |
deformation | deformace, přetváření (jev, proces) |
beam | nosník |
column | sloup |
plate | deska |
slab | deska |
shell | skořepina |
arch | oblouk (konstrukce) |
arc | oblouk (na kružnici) |
bar | prut (osově namáhaný) |
truss | příhradová konstrukce |
frame | rám |
hinge | kloub |
joint | styčník |
node | uzel |
element | prvek |
mesh | síť |
bending | ohyb |
shear | smyk |
tension | tah |
compression | tlak |
torsion | kroucení |
warping | deplanace |
force | síla |
moment | moment |
moment of inertia | moment setrvačnosti |
area | obsah (rovinného obrazce) |
volume | objem |
length | délka |
width | šířka |
height | výška |
depth | výška (průřezu) |
depth | hloubka |
thickness | tloušťka |
dimension | rozměr |
center of gravity | těžiště |
cross section | průřez |
shear force | posouvající síla |
bending moment | ohybový moment |
torque | krouticí moment |
normal force | normálová síla |
axial force | osová síla |
span | rozpětí |
span | pole (spojitého nosníku) |
support | podpora |
elastic | pružný |
elasticity | pružnost |
plastic | plastický |
plasticity | plasticita |
viscosity | viskozita |
viscoelasticity | viskoelasticita, vazkopružnost |
creep | dotvarování |
relaxation | relaxace |
damage | poškození |
fracture | lom |
fatigue | únava |
cyclic | cyklický |
low-cycle fatigue | nízkocyklická únava |
high-cycle fatigue | vysokocyklická únava |
failure | porušení |
crack | trhlina |
cracking | vznik a rozvoj trhlin, praskání |
shrinkage | smršťování (jev, proces) |
shrinkage strain | smrštění (veličina) |
triangle | trojúhelník |
rectangle | obdélník |
square | čtverec |
diamond | kosočtverec |
pentagon | pětiúhelník |
hexagon | šestiúhelník |
polygon | mnohoúhelník |
circle | kružnice |
disk | kruh |
sphere | kulová plocha |
ball | koule |
radius | poloměr |
diameter | průměr |
polyhedron | mnohostěn |
tetrahedron | čtyřstěn |
hexahedron | šestistěn |
prism | hranol |
cylinder | válec |
pyramid | jehlan |
cone | kužel |
clamped | vetknutý |
clamped end | vetknutí |
simply supported beam | prostý nosník |
cantilever | konzola |
deflection | průhyb |
displacement | posun |
rotation | pootočení |
curvature | křivost |
internal forces | vnitřní síly |
external forces | vnější síly |
work | práce |
virtual | virtuální |
power | výkon |
energy | energie |
potential energy | potenciální energie |
kinetic energy | kinetická energie |
principle of virtual work | princip virtuálních prací |
principle of minimum potential energy | princip minima potenciální energie |
integral | integrál, integrální |
derivative | derivace |
differentiation | derivování |
matrix | matice |
row | řádek (matice) |
column | sloupec (matice) |
rank | hodnost (matice) |
order | řád (diferenciální rovnice, tenzoru) |
degree | stupeň (polynomu) |
calculus | diferenciální a integrální počet |
material | materiál |
concrete | beton |
cement | cement |
binder | pojivo |
clinker | slínek |
aggregates | kamenivo |
gravel | štěrk |
sand | písek |
steel | ocel |
reinforcement | výztuž |
prestress | předpětí |
prestressed | předpjatý |
prestressing | předpínání |
brick | cihla |
rock | hornina |
soil | zemina |
clay | jíl |
heterogeneous | heterogenní |
homogeneous | homogenní |
isotropic | izotropní |
anisotropic | anizotropní |
orthotropic | ortotropní |
ductility | tažnost |
brittleness | křehkost |
stiffness | tuhost |
compliance | poddajnost |
strength | pevnost |
high-strength material | vysokopevnostní materiál |
high-performance concrete | vysokohodnotný beton |
hardness | tvrdost |
hardening | zpevnění |
softening | změkčení |
yielding | plastické přetváření |
yield stress | mez kluzu |
limit state | mezní stav |
limit analysis | mezní analýza |
incremental analysis | přírůstková analýza |
equilibrium | rovnováha |
static | statický |
statics | statika |
dynamic | dynamický |
dynamics | dynamika |
momentum | hybnost |
inertia | setrvačnost |
inertial forces | setrvačné síly |
vibration(s) | kmitání |
free vibrations | volné kmitání |
forced vibrations | vynucené kmitání |
damping | tlumení, útlum |
resonance | rezonance |
eigenmode | vlastní tvar |
eigenfrequency | vlastní frekvence |
eigenvalue | vlastní číslo |
principal value | hlavní hodnota (vlastní číslo) |
principal stress | hlavní napětí |
principal strain | hlavní deformace |
principal direction | hlavní směr |