Virtuální laboratoř mechaniky: Animace: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 11: | Line 11: | ||
|- | |- | ||
| [[File:DeskaVpruhyb.gif]] || [[File:DeskaVsigmaX.gif]] || [[File:DeskaVsigmaY.gif]] | | [[File:DeskaVpruhyb.gif]] || [[File:DeskaVsigmaX.gif]] || [[File:DeskaVsigmaY.gif]] | ||
|- | |||
| V tomto pohledu je pravý a zadní okraj vetknutý. || Červená značí tah a modrá tlak. Všimněte si lineárního rozložení napětí po výšce. || V tomto pohledu je levý a zadní okraj vetknutý. | |||
|} | |} | ||
Ve druhé ukázce je vodorovná obdélníková deska '''vetknuta podél jedné strany a prostě podepřena podél sousední strany''', zatímco zbývající dvě strany jsou nepodepřené. | Ve druhé ukázce je vodorovná obdélníková deska '''vetknuta podél jedné strany a prostě podepřena podél sousední strany''', zatímco zbývající dvě strany jsou nepodepřené. |
Revision as of 16:15, 7 December 2012
Tato sada jednoduchých animací byla vytvořena za podpory Fondu pro rozvoj vysokých škol v rámci projektu FRVŠ 512/2012. Cílem je názorně ukázat chování pružných desek a stěn.
Deska
V první ukázce je vodorovná obdélníková deska vetknuta podél dvou sousedních stran, zatímco zbývající dvě strany jsou nepodepřené. Deska je zatížena zvětšující se osamělou silou působící svisle na nepodepřený roh.
Ve druhé ukázce je vodorovná obdélníková deska vetknuta podél jedné strany a prostě podepřena podél sousední strany, zatímco zbývající dvě strany jsou nepodepřené. Deska je opět zatížena zvětšující se osamělou silou působící svisle na nepodepřený roh. Všimněte si, že se prohýbá víc než v předchozím případu (s vetknutím dvou stran).
průhyb [m] | normálové napětí sigma x [Pa] (osa x je v tomto pohledu rovnoběžná s přední stranou) |
normálové napětí sigma y [Pa] (osa y je v tomto pohledu rovnoběžná s přední stranou) |
---|---|---|
Stěna
Poslední ukázka se týká svislé stěny podepřené na dolním okraji a zatížené na horním okraji předepsanými posuny ve svislém směru.
svislý posun [m] | normálové napětí ve svislém směru [Pa] | normálové napětí ve vodorovném směru [Pa] |
---|---|---|