Podepření

Podepření konstrukce je ve FEM výpočtech modelováno jako předepsaný (většinou nulový) posun/rotace v příslušných uzlech. ... tady je treba se rozepsat o zadávání ... viz zadávání vstupních dat...

Pokud je geometrie konstrukce zadána přímo pomocí sítě konečných prvků (mesh), tak můžeme podepření přiřadit pouze uzlům. Pokud zadáváme geometrii jako model, můžeme podepření přiřadit i elementům. Z model je následně vygenerována mesh, jejíž uzly zdědí podepření od svých "rodičovských komponentů" z modelu, pokud mají komponenty nějaké podepření přiřazeno. Protože rodičovských komponentů má uzel obvykle několik, zdědí podepření od komponentu s nejvyšší prioritou. Vyšší prioritu má komponent s nižší dimenzí. Pokud je rodičovských komponentů s přiřazeným podepřením a s nejvyšší prioritou několik, musí být podepření totožné. V případě odlišnosti je vyhlášen chyba.

Příklad

Model se zkládá ze 4 vertexů, jednoho plošného elementu tvaru čtverce a tří prutů po obvodu čtvercového elementu. Všechny 4 elementy jsou mají přiřazeno podepření, předpokládáme 3 stupně volnosti na jeden uzel, viz obr. 1. Vygenerovaná síť konečných prvků je vidět na obrázku 2. Podepření vybraných uzlů:
- uzel číslo 3 - zdědí souhlečné podepření 110 z prutů 1 a 2,
- uzel číslo 9 - podepření prutů je nesouhlasné, proto je nutné v modelu přiřadit vertexu explicitně vybrané podepření 101.

model s podepřením
Obrázek 1. Model.

mesh s podepřením
Obrázek 2. Mesh.