Vítejte na stránkách sbírky interaktivních příkladů z mechaniky.

Pod odkazy v levém menu naleznete celou řadu interaktivních pomůcek, na kterých si změnou určitých parametrů můžete procvičovat svůj inženýrský odhad a cit. Většinou toho, co je v obrázcích červeně, se dá za pomoci myši (stylem "drag and drop") pohnout (obvykle lze měnit polohu podpor, rozměry konstrukce, velikost zatížení anebo pomocí posuvníků nastavovat tuhost, teplotu atd.). Po změně ihned vidíte odezvu konstrukce. Příklady jsou rozděleny podle předmětů Katedry mechaniky FSv ČVUT, ke kterým se nejvíce hodí:
  • SM2 - stavební mechanika 2,
  • SM3 - stavební mechanika 3,
  • PRPE - pružnost a pevnost,
  • PPMA - přetváření a porušování materiálů,
  • NAK - numerická analýza konstrukcí.

Pro správné (a rychlé) zobrazování doporučuji používat prohlížeč Google Chrome, ačkoliv i v ostatních prohlížečích (např. Mozilla Firefox, Opera nebo Internet Explorer) by vše mělo fungovat tak jak má. Problémy se mohou objevit u starších verzí prohlížeče Internet Explorer a některé věci (i přes veškerou snahu o kompatibilitu) se mohou zobrazovat nesprávně.
U každého příkladu jsou také vyzdviženy důležité souvislosti stavební mechaniky.

Stránky byly vytvořeny za pomoci JavaScriptové knihovny Raphaël určené pro práci s vektorovou grafikou a rozšiřující knihovny JSMech.

V případě jakýchkoliv dotazů, námětů, připomínek či nalezení chyb mi prosím napište e-mail.
Tato sbírka vznikla za finanční podpory projektů FRVŠ 512/2012, FRVŠ 2360/2012 a FRVŠ 1249/2013.
Kontakt: jan.stransky(at)fsv.cvut.cz
Poslední úprava: 25. září 2018
© 2011 - 2018   Jan Stránský
Všechna práva vyhrazena
Valid XHTML 1.1
Valid CSS