Department of Mechanics: Student's corner: Stavební mechanika 3

From Wiki @ Department of mechanics
Jump to navigation Jump to search

Vítáme vás na stránce věnované předmětu Stavební mechanika 3, vyučovanému katedrou mechaniky na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Tato stránka vznikla za podpory Fondu pro rozvoj vysokých škol v rámci projektu FRVŠ 512/2012.

Tabulky

Při ručních výpočtech průřezových charakteristik (např. obsahu, statických momentů, momentů setrvačnosti, deviačního momentu) vám pomůže tato tabulka.

Interaktivní testy

K procvičení znalostí o řešení staticky neurčitých prutových konstrukcí doporučujeme sadu interaktivních testů, které se skládají z krátkých otázek s výběrem odpovědi. Vyhodnocení testu je možné provést teprve po vyplnění všech odpovědí (vždy je ale nabízena i odpověď "nevím"). Po vyhodnocení se ukáže, které otázky byly zodpovězeny správně (zelená barva), částečně správně (oranžová) a chybně (červená). K dispozici jsou testy týkající se následujících témat:

  1. Opakování
  2. Zjednodušená deformační metoda - konstrukce s neposuvnými styčníky
  3. Obecná deformační metoda - komplexní příklad
  4. Zjednodušená deformační metoda - konstrukce s posuvnými styčníky
  5. Princip virtuálních sil
  6. Silová metoda

Interaktivní pomůcky

Řadu názorných interaktivních pomůcek najdete na stránkách InterMech. Stavební mechaniky 3 se týkají zejména tyto pomůcky:

  • Oboustranně vetknutý nosník: Průřez tvaru L je namáhán obecnou kombinací ohybových momentů a normálové síly. Můžete měnit rozměry průřezu a velikosti jednotlivých vnitřních sil. Pomůcka zobrazuje těžiště průřezu, hlavní centrální osy, elipsu setrvačnosti, jádro průřezu, neutrální osu a rozložení normálového napětí po průřezu.
  • Staticky neurčitý rám: Průřez tvaru L je namáhán obecnou kombinací ohybových momentů a normálové síly. Můžete měnit rozměry průřezu a velikosti jednotlivých vnitřních sil. Pomůcka zobrazuje těžiště průřezu, hlavní centrální osy, elipsu setrvačnosti, jádro průřezu, neutrální osu a rozložení normálového napětí po průřezu.
  • Rám - nesilové účinky: Průřez tvaru L je namáhán obecnou kombinací ohybových momentů a normálové síly. Můžete měnit rozměry průřezu a velikosti jednotlivých vnitřních sil. Pomůcka zobrazuje těžiště průřezu, hlavní centrální osy, elipsu setrvačnosti, jádro průřezu, neutrální osu a rozložení normálového napětí po průřezu.