Department of Mechanics: Student's corner: Přetváření a porušování materiálů: Difference between revisions

From Wiki @ Department of mechanics
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "Vítáme vás na stránce věnované předmětu <big>'''Přetváření a porušování materiálů (PRPM)'''</big>, vyučovanému [http://ksm.fsv.cvut.cz/web/index.php?&lang=c...")
 
No edit summary
Line 1: Line 1:
Vítáme vás na stránce věnované předmětu <big>'''Přetváření a porušování materiálů (PRPM)'''</big>, vyučovanému [http://ksm.fsv.cvut.cz/web/index.php?&lang=cz katedrou mechaniky] na [http://www.fsv.cvut.cz/index.php.cz Stavební fakultě] [http://www.cvut.cz/cs?set_language=cs ČVUT v Praze].<br />
Vítáme vás na stránce věnované předmětu <big>'''Přetváření a porušování materiálů (PRPM)'''</big>, vyučovanému [http://ksm.fsv.cvut.cz/web/index.php?&lang=cz katedrou mechaniky] na [http://www.fsv.cvut.cz/index.php.cz Stavební fakultě] [http://www.cvut.cz/cs?set_language=cs ČVUT v Praze].<br />
==== Interaktivní pomůcky ====
Řadu názorných interaktivních pomůcek najdete na stránkách [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/intermech/?lang=cz InterMech]. Předmětu PRPM se týkají zejména tyto pomůcky:
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/viscoelasticity1/ Základní viskoelastické modely]: zobrazení vývoje napětí a deformace v čase pro různé modely (pružina, tlumič, Maxwellův model, Kelvinův model) a různé předepsané veličiny (napětí, deformaci, rychlost deformace).
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/modelB3/ Model B3 pro dotvarování betonu]: zobrazení funkce poddajnosti, relaxační funkce a vývoje smrštění v čase.
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/plasticity1d/ Základní pružnoplastické modely]:  zobrazení vývoje napětí a deformace v čase pro různé modely (pružina, plastický článek, ideálně pružnoplastický model, tuhoplastický model se zpevněním, pružnoplastický model se zpevněním) a různé předepsané veličiny (síla, posun).
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/mohr/ Názorný význam Mohrovy kružnice]:  můžete zadat složky napětí vzhledem k základní soustavě souřadnic a pak měnit natočení souřadnicových os a pozorovat, jak se složky napětí mění.
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/plastsurfmc/ Mohrova-Coulombova podmínka plasticity]:  zobrazení plochy plasticity v prostoru hlavních napětí.
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/plastsurfmc/ Druckerova-Pragerova podmínka plasticity]:  zobrazení plochy plasticity v prostoru hlavních napětí.


==== Tabulky ====
==== Tabulky ====
Při ručních výpočtech průřezových charakteristik (např. obsahu, statických momentů, momentů setrvačnosti, deviačního momentu) vám pomůže [[Media:Momenty.pdf | tato tabulka]].
Při ručních výpočtech průřezových charakteristik (např. obsahu, statických momentů, momentů setrvačnosti, deviačního momentu) vám pomůže [[Media:Momenty.pdf | tato tabulka]].
==== Interaktivní testy ====
K procvičení znalostí doporučujeme sadu [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE.html interaktivních testů], které se skládají z krátkých otázek s výběrem odpovědi. Vyhodnocení testu je možné provést teprve po vyplnění všech odpovědí (vždy je ale nabízena i odpověď "nevím"). Po vyhodnocení se ukáže, které otázky byly zodpovězeny správně (zelená barva), částečně správně (oranžová) a chybně (červená). K dispozici jsou testy týkající se následujících témat:
# [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE_test_01/PRPE_test_01.html Opakování - základy statiky]
# [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE_test_02/PRPE_test_02.html Opakování - průřezové charakteristiky]
# [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE_test_03/PRPE_test_03.html Staticky určitý a neurčitý tah a tlak]
# [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE_test_04/PRPE_test_04.html Ohyb a diferenciální rovnice ohybové čáry]
# [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE_test_05/PRPE_test_05.html Kombinace ohybu s tahem nebo tlakem, jádro průřezu]
# [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE_test_06/PRPE_test_06.html Plasticita a vzpěr]
# [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE_test_07/PRPE_test_07.html Víceosá napjatost]
# [http://mech.fsv.cvut.cz/~phavlasek/testiky/PRPE_test_08/PRPE_test_08.html Kroucení a smyk za ohybu]
==== Interaktivní pomůcky ====
Řadu názorných interaktivních pomůcek najdete na stránkách [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/intermech/?lang=cz InterMech]. Pružnosti a pevnosti se týkají zejména tyto pomůcky:
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/lcrosssect1/ Průřez L]: '''Průřez tvaru L je namáhán obecnou kombinací ohybových momentů a normálové síly.''' Můžete měnit rozměry průřezu a velikosti jednotlivých vnitřních sil. Pomůcka zobrazuje těžiště průřezu, hlavní centrální osy, elipsu setrvačnosti, jádro průřezu, neutrální osu a rozložení normálového napětí po průřezu.
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/crosssect2/ Jádro průřezu]: '''Trojúhelníkový průřez je namáhán excentrickým tlakem.''' Můžete měnit rozměry průřezu a polohu tlakového centra. Pomůcka zobrazuje těžiště průřezu, hlavní centrální osy, jádro průřezu a neutrální osu.
* [http://mech.fsv.cvut.cz/~stransky/cs/intermech/mohr/ Mohrova kružnice]: '''Rovinná napjatost v bodě je znázorněna pomocí Mohrovy kružnice.''' Můžete měnit hodnoty normálových napětí a smykového napětí vzhledem k základním souřadnicovým osám x, z. Pomůcka zobrazuje odpovídající Mohrovu kružnici, na které lze najít hodnoty hlavních napětí a maximálního smykového napětí. Dále je možné zvolit úhel alfa, o který je pootočena soustava souřadnic x', z' vůči základní soustavě x, z. Pomůcka zobrazuje složky napětí vzhledem k takto pootočeným osám a odpovídající dva body Mohrovy kružnice. Pootočenou soustavu je možné nastavit tak, aby odpovídala hlavním osám napětí, nebo tak, aby vzniklo maximální smykové napětí.

Revision as of 10:38, 19 January 2016

Vítáme vás na stránce věnované předmětu Přetváření a porušování materiálů (PRPM), vyučovanému katedrou mechaniky na Stavební fakultě ČVUT v Praze.

Interaktivní pomůcky

Řadu názorných interaktivních pomůcek najdete na stránkách InterMech. Předmětu PRPM se týkají zejména tyto pomůcky:

Tabulky

Při ručních výpočtech průřezových charakteristik (např. obsahu, statických momentů, momentů setrvačnosti, deviačního momentu) vám pomůže tato tabulka.