Department of Mechanics: Student's corner: Pružnost a pevnost

From Wiki @ Department of mechanics
Jump to navigation Jump to search

Vítáme vás na stránce věnované předmětu Pružnost a pevnost, vyučovanému katedrou mechaniky na Stavební fakultě ČVUT v Praze.
Tato stránka je zatím ve výstavbě. Postupně se zde objeví vhodné studijní podklady a pomůcky.

Interaktivní testy

K procvičení znalostí doporučujeme sadu interaktivních testů. Testy se skládají z krátkých otázek s výběrem odpovědi. Vyhodnocení testu je možné provést teprve po vyplnění všech odpovědí (vždy je ale nabízena i odpověď "nevím"). Po vyhodnocení se vám ukáže, které otázky byly zodpovězeny správně (zelená barva), částečně správně (oranžová) a chybně (červená). K dispozici jsou testy týkající se následujících témat:

  1. Opakování - základy statiky
  2. Opakování - průřezové charakteristiky
  3. Staticky určitý a neurčitý tah a tlak
  4. Ohyb a diferenciální rovnice ohybové čáry
  5. Kombinace ohybu s tahem nebo tlakem, jádro průřezu
  6. Plasticita a vzpěr
  7. Víceosá napjatost
  8. Kroucení a smyk za ohybu

Interaktivní pomůcky

Řadu názorných interaktivních pomůcek najdete na stránkách InterMech. Pružnosti a pevnosti se týkají zejména tyto pomůcky:

  • Průřez L: Průřez tvaru L je namáhán obecnou kombinací ohybových momentů a normálové síly. Můžete měnit rozměry průřezu a velikosti jednotlivých vnitřních sil. Pomůcka zobrazuje těžiště průřezu, hlavní centrální osy, elipsu setrvačnosti, jádro průřezu, neutrální osu a rozložení normálového napětí po průřezu.
  • Jádro průřezu: Trojúhelníkový průřez je namáhán excentrickým tlakem. Můžete měnit rozměry průřezu a polohu tlakového centra. Pomůcka zobrazuje těžiště průřezu, hlavní centrální osy, jádro průřezu a neutrální osu.
  • Mohrova kružnice: Rovinná napjatost v jistém bodě je znázorněna pomocí Mohrovy kružnice. Můžete měnit hodnoty normálových napětí a smykového napětí vzhledem k základním souřadnicovým osám x, z. Pomůcka zobrazuje odpovídající Mohrovu kružnici, na které lze najít hodnoty hlavních napětí a maximálního smykového napětí. Dále je možné zvolit úhel alfa, o který je pootočena soustava souřadnic x', z' vůči základní soustavě x, z. Pomůcka zobrazuje složky napětí vzhledem k takto pootočeným osám a odpovídající dva body Mohrovy kružnice. Pootočenou soustavu je možné nastavit tak, aby odpovídala hlavním osám napětí, nebo tak, aby vzniklo maximální smykové napětí.

Další užitečné materiály lze najít na stránkách MI21, neboli Matematika pro inženýry 21. století, které vznikly na VŠB - TU Ostrava. Pružnosti a pevnosti se týkají následující animace:

  • Mohrova kružnice: Po spuštění se přehraje animace ukazující otáčení soustavy souřadnic v daném bodě a pohyb odpovídajících bodů po Mohrově kružnici. Na rozdíl od výše zmíněné pomůcky ze stránek InterMech se pracuje v rovině xy a hodnoty složek napětí vůči základní soustavě souřadnic jsou pevně nastaveny.
  • ohyb nosníku z pružnoplastického materiálu